Çevreci Komşu Karta nasıl sahip olurum?
444 80 07 numaralı çağrı merkezimizi arayarak talep oluşturmanız yeterli olacaktır.
Çevreci Komşu Kart projesi kapsamında atıklarımı nasıl teslim edebilirim?
  1. Ambalaj (cam, plastik, metal, kağıt ve karışık) atıklarınız için mahallenizin toplama gününde ve saatinde atıklarınızı sokağınıza gelen atık toplama personeline teslim ederek Çevreci Komşu Kartınıza TL yükletebilirsiniz. Mahallenizin toplama gününü ve sokağınızın toplama saatini öğrenmek için www.cevrecikomsukart.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
  2. Bitkisel atık yağlar (5 litre sınırı bulunmaktadır.) ile Atık elektrikli ve elektronik eşyalar için 444 80 07 numaralı çağrı merkezimizden randevu alarak adresinizden atıklarınızı aldırabilirsiniz.
Çevreci Komşu Kartım yanımda olmadan atıklarımı teslim edebilir miyim?
Yanınızda kartınız olmasa da sisteme kayıtlı telefon numarası veya T.C kimlik numaranız ile atıklarınızı teslim edebilirsiniz.
Kazandığım TL’ler Çevreci Komşu Kartıma nasıl yüklenir?
Kartınıza TL’lerin yüklenebilmesi için atık verirken kullandığınız cep telefonu numaranızdan kartınıza şifre oluşturmanız gerekmektedir. Şifre işlemi gerçekleşen kartlara TL yüklemeleri atık tesliminden 1 gün sonra geçmektedir.
Çevreci Komşu Kart şifremi nasıl alırım?

Değerli Komşularımız Çevreci Komşu Kartlarınıza yüklenen TL’lerin kartınıza aktarılabilmesi ve kartınızda biriken TL’leri harcayabilmek için kartınıza şifre almanız gerekmektedir. Geri dönüşüm atıklarınızı atık toplama personeline teslim ederken kullandığınız cep telefonu numaranız ile aşağıdaki adımları izleyerek şifre oluşturabilirsiniz.

Kart şifresi için kart sahibinin sisteme kayıtlı cep telefon numarasından 'AKTIF yazıp boşluk bırakıp, kartınızın üzerindeki 16 haneli numarayı ekleyip(kart numaraları arasında boşluk bırakmayın), boşluk bırakıp 4 rakamlı şifreyi' yazarak 5960'a veya 'SIFRE yazıp boşluk bırakıp, 4 rakamlı şifre yazıp boşluk bırakıp, kartınızın üzerindeki son 6 haneli numarayı ' yazıp 5960'a SMS göndererek şifre oluşturabilirsiniz.

Mevcut kart şifresini değiştirmek için de aynı SMS tekrar gönderilerek şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Çevreci Komşu Kartımı teslim aldım, şifre işlemlerimi yaptım ama kazandığım TL’ler kartıma yüklenmemiş ne yapabilirim?
Çevreci Komşu Kartınıza TL’lerin yüklenebilmesi için atık verirken kullandığınız telefon numarası ile kartınıza şifre almanız gerekmektedir. Farklı bir numaradan şifre aldıysanız 444 80 07 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgilerinizi güncelleştirerek kartınıza TL’lerin geçmesini sağlayabilirsiniz. Şifre alma işlemini gerçekleştiren vatandaşlarımıza bir onay SMS’i iletilmektedir. Onay SMS’i iletilen vatandaşlarımızın kart bilgileri 24 saat sonra Belediyemizin Çevreci Komşu Kart projesi için kullandığı yazılım ekranına düşmektedir. Kart numarası yazılım ekranına düşen yüklemeler sistem üzerinden onaylandıktan sonra karta aktarılmaktadır.
Telefon numaram değişti ne yapmalıyım?
  1. Eğer kartınıza hiç şifre almadıysanız 444 80 07 numaralı çağrı merkezimi arayarak yeni telefon numaranızı sistemimize kaydettirmeniz gerekmektedir. Yeni numaranız ile kartınıza şifre adımlarını uygulayarak tekrar şifre alarak kullanabilirsiniz.
  2. Eğer kartınıza şifre aldıysanız kimliğiniz ile birlikte Demircikara mahallesi, 1425 sokak no: 2 Muratpaşa/Antalya adresinde bulunan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğüne gelerek yeni numara güncelleme işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
Çevreci Komşu Kart Şifremi nasıl değiştiririm?
Kart şifrenizi unuttuysanız veya değiştirmek istiyorsanız sisteme kayıtlı (atık verirken kullandığınız) cep telefonu numaranızdan, 'AKTIF yazıp boşluk bırakıp, kartınızın üzerindeki 16 haneli numarayı ekleyip(kart numaraları arasında boşluk bırakmayın), boşluk bırakıp 4 rakamlı şifreyi' yazarak 5960'a veya 'SIFRE yazıp boşluk bırakıp, 4 rakamlı şifre yazıp boşluk bırakıp, kartınızın üzerindeki son 6 haneli numarayı ' yazıp 5960'a SMS göndererek yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.
Çevreci Komşu Kart bakiyemi nasıl öğrenebilirim?
  1. www.cevrecikomsukart.com adresinde yer alan bakiye sorgulama alanından,
  2. Uygulama marketlerinden Çevreci Komşu Kart mobil uygulamasını indirerek bakiyenizi, harcamalarını ve yüklemelerinizi görebilirsiniz.
  3. SMS ile bakiye öğrenmek için "BAKIYE boşluk kartın son 6 hanesi"ni yazıp 5960'a SMS gönderebilirsiniz.
Çevreci Komşu Kartımda biriken TL’leri nasıl harcayabilirim?
Çevreci Komşu Kartlarınızda biriken TL’leri banka pos cihazı olan her yerde, online alışverişte harcayabileceğiniz gibi dilerseniz ATM’lerden nakit çekebilirsiniz. Ayrıca Çevreci Komşu Kartlarınızda biriken TL’leri www.cevrecikomsukart.com adresinde belirtilen üye iş yerlerinden harcayarak özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.
Çevreci Komşu Kartımda Biriken TL’leri ne zaman harcayabilirim?
Çevreci Komşu Kartınıza TL yükleme işlemi atık tesliminden 1 gün sonra gerçekleşmektedir. Sistemsel ve personel kaynaklı hataların düzeltilmesi için Belediye tarafından tüm atık teslim işlemleri kontrol edilerek onaylanmaktadır. Onay işleminden sonra karta TL’ler geçmektedir. Kartınıza yükleme işlemi gerçekleştikten sonra kartınızdaki TL'leri dilediğiniz zaman harcayabilirsiniz. Kartınızdaki bakiyelerinizi harcamak için her hangi bir zaman kısıtlaması bulunmamakta olup TL'ler sıfırlanmamaktadır..
Çevreci Komşu Kart kayıp, çalıntı ve şüpheli işlem durumda ne yapmalıyım?
Kayıp, çalıntı veya harcama ile ilgili şüpheli işlemler için 0850 988 88 88 nolu "Param Destek Merkezi" aranmalıdır. Atık teslimi ile ilgili yanlış yükleme talepleri için 444 80 07 numaralı çağrı merkezimiz aranmalıdır.
Çevreci Komşu Kart şifremi bloke ettim ne yapmalıyım?
0850 988 88 88 no'lu Param Destek Merkezini arayarak Çevreci Komşu Kart şifre blokesini kaldırtabilirsiniz.
 
Kartımı nasıl Kişiselleştirebilirim?

2.750 (İkibinyediyüzelli) TL ve üzeri yükleme işlemleri için kart kişiselleştirme işleminin tamamlanması gerekmektedir. Kişiselleştirme işlemini aşağıda belirtilen şekilde yapabilirsiniz. Kişiselleştirme işlemi yapılmayan kartlara her ay sadece 2.750 (İkibinyediyüzelli) TL yüklenebilmektedir.

  1. Demircikara 1425 Sokak No:2 adresinde bulunan Muratpaşa Belediyesi İklim Değişiklliği ve Sıfır Atık Müdürlüğüne Kimliğiniz ve adres bilgisini gösterir belge (E devlet üzerinden alınan veya fatura)  ile gelerek kişiselleştirme işleminizi yapabilirsiniz.