TEKSTİL ATIKLARINIZI NASIL TESLİM EDECEKSİNİZ?

1 Kasım 2021 tarihi itibariyle tekstil atıkları da toplanacaktır.
Evlerinizde kullanmadığınız 5 kg ve üzeri tekstil atıklarınızı (giysi, ayakkabı, çanta, vb.) Muratpaşa Belediyesi iletişim birimi olan 444 80 07 numaralı Turunç Masa çağrı merkezini arayarak kayıt oluşturmanız yeterli. Kayıt oluşturduktan sonra belediye ekipleri tarafından verilen randevu gününde tekstil atıklarınız evinizden alınacak olup karşılığında Çevreci Komşu Kart’ınıza TL yüklenecektir. 

Çevreci Komşu Kart projesi kapsamında toplanan tekstil ürünleri Meydankavağı Mahallesi'nde bulunan Sosyal Yardım Merkezi'nde doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bu nedenle Çevreci Komşu Kart kapsamında evlerden sadece giyilebilir/kullanılabilir durumda olan tekstil atıkları alınmaktadır. Ayrıca Çevreci Komşu Kart Projesi kapsamında Tekstil ürünlerinin toplanması işinin, projenin ana teması olan sosyal sorumluluk anlayışının dışına çıkmasını önlemek amacıyla periyodik olarak her hafta tekstil ürünü veren komşularımızdan 12.09.2022 tarihi itibari ile haftalık sadece 100 kg tekstil ürünü alınacaktır. 

Kullanılamaz durumda olan tekstil ürünleri (yırtık-ıslak-küflü- kırpıntı vb.) size en yakın noktada bulunan Giysi Kumbarası veya Giysi Bağış Otomatına bedelsiz olarak atılabilmektedir.

Çevreci Komşu Kart ile verilen tekstil atıklarını ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın giydiği/kullandığı unutulmamalıdır.

Giyilebilir durumdaki kıyafetler ayrıştırılarak Meydankavağı Mahallesi'nde bulunan Sosyal Yardım Merkezi'nde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Geriye kalanlar geri dönüşüme gönderilmektedir.

1 pamuklu t-shirt için 2 bin 500 litre
1 jean pantolon için 10 bin 850 litre
1 pamuklu ceket için 10 bin litre su harcanıyor.
Tek bir kot pantolonun üretime yeniden kazandırılmasıyla havaya salınan 32 kg karbonun ve 400 MJ enerjinin üretimde yeniden kullanılmasına dolayısıyla havaya salınan karbon miktarının artması yerine sabit kalmasına yardımcı oluyor.

"BU İYİLİK SİZE ÇOK YAKIŞACAK"